90 Yaşında Delikanlı Asım

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünü kutlamak, istiklal ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak ve anlamak amacıyla “90 Yaşında Delikanlı Asım’’ başlıklı konferans OKÜ Amfisi’nde geniş katılımla gerçekleştirildi.

Konferansa OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türk’ün yanı sıra Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Bukan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programın başında Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Onursal Başkanı D.Mehmet Doğan’a Yenises Dergisi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Aksoy tarafından çiçek takdim edildi.

 

Mehmet Akif’in şiir külliyatı Safahat’ı teşkil eden şiir kitaplarının altıncısı olan ‘Asım’dan bahseden Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Onursal Başkanı D.Mehmet Doğan, “1924 yılında yayınlanan ve Akif’in en olgun eseri, hatta şaheseri sayılan bu kitapla birlikte ülkemizde ideal genç karakteri olarak benimsenen Asım 90 yaşında. O günden beri kitap olarak Asım’dan çok bahsedildiği gibi ideal genç Asım’dan ve onun neslinden de pek çok söz edildi. İnsan ömrü ne kadar uzun olursa olsun yaşlanır ve vakti gelince bu dünyaya veda eder. Edebiyat eserleri ve onlardaki kahramanlar ise yüzyıllar, bin yıllar boyunca yaşar, zindeliklerini korur ve her nesil onlarda kendilerinden bir şeyler bulur” dedi.

 

D.Mehmet Doğan, “Safahat’ın 6. kitabı olan Asım’ın edebiyatımızda müstesna yeri vardır. Asım, neredeyse bütün edebiyat tarihçileri, araştırmacıları tarafından Mehmet Akif’in olgunluk eseri, şaheseri olarak kabul edilmektedir. Milli şairimiz bu kitabında bir gençlik modeli ve projesi ortaya koymaktadır. Aklı fikri yerinde, sorumluluk sahibi, bilgili, müspet ilimlere vakıf ama maneviyatı da kuvvetli bir gençlik olarak nitelemektedir. Çağdaşı olan Süleyman Nazif’in ifadesi ile ‘Asım bir şiir mucizesidir’ demiştir” dedi.

 

Sunumunu tamamlayan Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kurucu Başkanı ve Onursal Başkanı D.Mehmet Doğan soruları yanıtlayarak iki kişiye Asım isimli kitabı hediye etti. Konferans sonunda ise OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca tarafından Doğan’a üniversitemiz adına armağanlar takdim edildi.

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh