İstiklâl Marşı milli mutabakat metnimizdir

7577
Başbakan Binali Yıldırım, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü› dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yıldırım, “96 yıl önce, Türkiye Büyük Millet Meclisinin büyük bir coşkuyla ‘milli marşımız’ olarak kabul ettiği İstiklal Marşı, bize ‘bir arada millet olma’ şuuru kazandırmaya devam etmektedir” dedi.

Yıldırım mesajında “Türk Milletinin istiklal tutkusunu, kahramanlığını, vatan sevgisini ve tarihi yürüyüşünü destansı bir üslupla anlatan İstiklal Marşı’mız, Milli Mücadele ruhunu daima korumamızı sağlayacak eşsiz bir teminattır’ cümlesine yer verdi.

Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Doğan da, milli mücadelenin zor dönemlerinde Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı ile hem bir kimlik tanımlaması yaptığını hem de haçlı-batı emperyalizmine karşı tavrını açıkça koyduğunu söyledi.  Doğan, İngilizlerin Sevr Anlaşması için Londra Konferansını topladığı dönemde Ersoy’un tavrını ortaya koyduğunu dile getiren Doğan, “O zor zamanlarda Mehmet Akif hem bir kimlik tanımlaması yaptı hem de haçlı-batı emperyalizmine karşı tavrını açıkça ortaya koydu. Tek dişi kalmış canavar imanımızı boğamayacaktı.” dedi.

Doğan, ‘İstiklal Marşımız değişmez milli mutabakat metnimizdir’ şeklinde konuştu.

 

Kaynak: http://www.star.com.tr/kultur-sanat/istiklal-marsi-milli-mutabakat-metnimizdir-haber-1195998/

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh