“Âkif’i Daha İyi Tanıtma Zamanımız Gelmiştir”

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından, İstiklâl şairi Mehmed Âkif Ersoy’un vefatının 82. yılı dolayısıyla Taceddin Dergahı’nda anma etkinliği düzenlendi.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB tarafından Taceddin Dergahı önünde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Ersoy için Taceddin Dergahı’nın çok değerli olduğunu, İstiklâl Marşı’nın ve “Bülbül” şiirinin burada yazıldığını anımsattı.

Başkentte yaşayan vatandaşlar için de Taceddin Dergahı’nın önem arz ettiğini vurgulayan Arıcan, birliğin kurulduğundan beri Mehmed Âkif Ersoy’u öncü kabul ederek, yolculuğuna onunla devam ettiğini söyledi.

Arıcan, birliğin kültür, fikir ve sanat hayatına katkılarının yanı sıra Ersoy’un vefat yılının resmi bir törenle anılmasını sağladığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Âkif sadece Milli Mücadele sonunda elde edilen istiklalin şairi değildir. Âkif herhangi bir şair de değildir. Âkif coğrafyamız, ümmet, millet için değerimiz, mütefekkirimizdir. Bilgeliğimizin, irfanımızın, hikmetimizin en önemli münevveridir. Âkif ile ilgili gelecek nesillere bir rol model, örnekler sunmak zorundayız. Filmler, çizgi filmler yapılmalıdır, hikayeler, romanlar artırılmalıdır. Bunun zamanı geldi, geçiyor. Âkif ile ilgili eserleri farklı dillere, kültürlere çevirerek, Âkif’i daha iyi tanıtma zamanımız gelmiştir.”

“Zengin ve güçlü şiir kudreti ile milleti anlattı”

dmehmetdogan-001.jpg

TYB Şeref Başkanı ve Mehmed Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan ise Ersoy’un çok zengin ve güçlü şiir kudreti ile milleti anlattığını vurguladı.

Doğan, “Mehmed Âkif aslında bizim için bir kimlik şairi. Mehmed Âkif, sürekli Batı’ya giden ve Batı ile son 200 yıldır mücadele, hesaplaşma içinde olan bir toplumun milli marşını yazmıştır.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, daha sonra Kur’an-ı Kerim ve İstiklal Marşı okundu.Kaynak: AA

istiklal.jpg
taceddindergahi.jpg
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh